See Franssi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "Franss"
},
"expansion": "Swedish Franss",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Variant of Frantsi, possibly from Swedish Franss.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Franssi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Franssi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Franssi",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Franss",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Franssi-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfrɑnsːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfrɑ̝ns̠ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑnsːi"
}
],
"word": "Franssi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "Franss"
},
"expansion": "Swedish Franss",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Variant of Frantsi, possibly from Swedish Franss.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Franssi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Franssikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Fransseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Franssittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Franssittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Fransseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Fransseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Franssi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Franssi",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Franss",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish surnames",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑnsːi",
"Rhymes:Finnish/ɑnsːi/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfrɑnsːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfrɑ̝ns̠ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑnsːi"
}
],
"word": "Franssi"
}
Download raw JSONL data for Franssi meaning in All languages combined (19.7kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Franssi",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Franssi",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.